Jalkapallon Super Cup Helsingissä

Tuhannet mustavalkoisiin väreihin pukeutuneet Eintracht Frankfurtin kannattajat näkyvät Helsingin katukuvassa, kun seura kohtaa legendaarisen Real Madridin Super Cupissa. Joidenkin arvioiden mukaan kaupungissa on yli 10 000 saksalaista futisfania.

Mikä on Super Cup?

Super Cupissa kohtaavat edelliskauden Mestarien liigan voittaja sekä Euroopaliigan voittaja eli kahden Euroopan suurimman seurajoukkueturnauksen parhaat seurat. Kaudella 2021-22 Mestarien liigan voitti espanjalainen Real Madrid ja Eurooppaliigan saksalainen Eintracht Franfurt. Vaikka Super Cupissa pelataan pokaalista ja myös rahapalkinnosta, niin silti ottelulla on hieman näytösottelun leima ja se usein pelataankin pienemmissä jalkapallomaissa, joissa Euroopan huippujoukkueet harvoin pelaavat.

Helsingin Olympiastadion ja liput otteluun

2020-luvun vaatimuksiin päivitetty Helsingin Olympiastadion sai kunnian isännöidä vuoden 2022 Super Cupia ja ottelua hehkutettiinkin kaikkien aikojen kovimpana seurajoukkueotteluna Suomessa.

Otteluun myytiin 32 000 lippua, joista Frankfurtin kannattajayhdistyksille meni 8000, Realille 1700-1800. 17 000 lippua jäi yleiseen myyntiin, ja loput meni eteenpäin UEFA:lle ja sen yhteistyökumppaneille. Lippujen hintahaitari oli iso, 25-120 euroa paikkakategoriasta riippuen. Liput myytiin loppuun UEFA:n portaalin kautta noin vartissa heinäkuun loppupuolella.

Real Madrid CF

Jos tämä olisi yläkoulun tai lukion äidinkielen aine, tulisi tarvittava kirjainmäärä täyteen jo pelkästään luettemalla Real Madridin saavutukset pitkän historiansa ajalta. Vai mitäs sanotte tästä?

 • Kahdeksan Mestarien liigan mestaruutta (21/22 , 17/18 , 16/17 , 15/16 , 13/14 , 01/02 , 99/00 , 97/98)
 • Kuusi Euroopan seurajoukkueiden mestaruutta (65/66 , 59/60 , 58/59 , 57/58 , 56/57 , 55/56)
 • 35. Espanjan mestaruutta (21/22 , 19/20 , 16/17 , 11/12 , 07/08 , 06/07 , 02/03 , 00/01 , 96/97 , 94/95 , 89/90 , 88/89 , 87/88 , 86/87 , 85/86 , 79/80 , 78/79 , 77/78 , 75/76 , 74/75 , 71/72 , 68/69 , 67/68 , 66/67 , 64/65 , 63/64 , 62/63 , 61/62 , 60/61 , 57/58 , 56/57 , 54/55 , 53/54 , 32/33 , 31/32)
 • Kaksi UEFA-cupin voittoa (85/86 , 84/85)
 • Neljä UEFA:n Supercupin voittoa (17/18 , 16/17 , 14/15 , 02/03)
 • 19. Espanjan Cupin voittoa (13/14 , 10/11 , 92/93 , 88/89 , 81/82 , 79/80 , 74/75 , 73/74 , 69/70 , 61/62 , 46/47 , 45/46 , 35/36 , 33/34 , 1916/17 , 1907/08 , 1906/07 , 1905/06 , 1904/05)
 • 12. Espanjan Super Cupin voittoa (21/22 , 19/20 , 17/18 , 12/13 , 08/09 , 03/04 , 01/02 , 97/98 , 93/94 , 90/91 , 89/90 , 88/89)
 • Kolme Intercontinental cupin voittoa (02/03 , 98/99 , 60/61)

Niinkuin nokkelimmat voivat yllä olevasta pokaalilistauksesta päätellä, on Los Blancos ihan hyvä jalkapalloseura. Tarkemmin – Real Madrid on menestynein eurooppalainen jalkapalloseura.

Seuran kotistadion on legendaarinen Estadio Santiago Bernabeu. Parhaillaan suurien muutostöiden kourissa oleva yli 80 000 paikkainen kolossi on näkemisen arvoinen paikka, vaikkei peliin menisikään. Kävin itse ihmettelessä Santiago Bernabeuta Madrissa pelatun Mestarien liiga-finaalin yhteydessä vuonna 2019. Voit lueskelle stadionista lisää täältä.

Hieman liioitellen Real Madridin joukkueessa on vuosien saatossa pelanneet lähes kaikki maailman parhaat pelaajat, ehkä Lionel Messiä ja Jari Litmasta lukuunottamatta. Kaikkien legenda-statuksen saaneiden pelaajien luetteleminen veisi sen verran aikaa, että nimeän vain muutaman eri vuosikymmeniltä: Alfredo Di Stéfano, Ferenc Puskas, Raul, Iker Casillas, Sergio Ramos ja Christiano Ronaldo. Luonnollisesti myös tämän hetkinen Real Madridin joukkue vilisee maailman parhaita pelaajia, joista suurelle yleisölle tunnetuimpia lienevät maalivahti Thibaut Courtois, puolustajat David Alaba ja Daniel Carvajal, keskikenttäpelaajat Luka Modrid ja Toni Kroos sekä hyökkääjät Eden Hazard sekä Karim Benzema. Nousevia staroja ovat mm. brassihyökkääjät Vinicius Junior sekä Rodrygo.

Super Cup on Carlo Ancelottin valmentaman Los Blancosin ensimmäinen ”oikea ottelu” kaudella 2022-2023. Real kävi pelailemassa muutaman näytösottelun USA:n puolella, mutta La Liga alkaa seuran osalta vasta Super Cupia seuraavana viikonloppuna.

Eintracht Frankfurt

Eintracht Frankfurt on Saksan perinteisimpiä, joskaan ei menestyneimpiä jalkapalloseuroja. Siinä missä Realin voittamat pokaalit tarvitsee Santiago Bernabeulta valtavan kokoisen näyttelytilan, mahtuu Frankfurtin pokaalit Ikeasta ostettuun hyllyyn ja tilaa jää vielä tulevillekin vuosille.

 • Yksi Saksan mestaruus (58/59)
 • Yksi Eurooppaliigan mestaruus (21/22)
 • Yksi UEFA-cupin mestaruus (79/80)
 • Viisi Saksan cupin mestaruutta (17/18 , 87/88 , 80/81 , 74/75 , 73/74)

Euroopan liigan voitto oli valtavan suuri asia seurallle ja sen kannattajille. Rahapotin lisäksi mestaruus toi tarvittavaa pöhinää koko seuran ympärille etenkin, kun viime vuodet joukkue oli joutunut pelaamaan enemmän tai vähemmän tyhille tai puolityhjille katsomoille koronan vuoksi.

Voi helposti sanoa, että Eintracht Frankfurtin kannattajakulttuuri on Euroopassa kärkipäätä. Tuhannet ja jopa kymmenet tuhannet fanit matkustivat seuran perässä ympäri Eurooppaa ottaen stadioneita haltuun yhden kerrallaan. Komein haltuunotto nähtiin Barcelonassa huhtikuussa 2022, kun Camp Noulle saapui 30 000 (!) Eintracht Frankfurtin kannattajaa.

Eintracht Frankfurt on pelannut ennen Realin kohtaamista muutaman ystävyysottelun lisäksi Saksan Cupin 1. kierroksen ottelun 1. FC Magdeburgia vastaan (voitto 4-0), mutta hävisi tylysti Bundesligan avauskierroksella Bayern Münchenille 6-1. Finaalivastustajan Real Madridin Eintracht on kohdannut kerran, kaudella 1956/60, kun Real Madrid voitti Eintrachtin maalein 7-3 European Cupin finaalissa.

Eintracht Frankfurtin suurimpiä tähtiä tämän kauden rosterissa ovat maalivahti Kevin Trapp, lähtökuopissa oleva keskikentän moottori Filip Kostic, Mario Götze sekä hyökkääjä Rafael Borré. Suomalaiset saattavat muistaa Huuhkaja-vahti Lukas Hradeckyn joukkueen maalilta muutaman vuoden takaa.

UEFA Super Cup-finaali 10.8.2022 Helsingin Olympiastadion
Real Madrid CF – Eintracht Frankfurt 2-0 (1-0) Alaba 37′ & Benzema 65′

Yleisömäärä 31 042.

Helsingin keskusta kuhisee ihmisiä lämpimänä elokuun iltapäivänä. Kävelen Töölönlahtea pitkin ohi kansallismuseon ja suunnistan Musiikkitalon vierestä Kansalaistorille, johon on perustettu Fan Festival Super Cupin ajaksi. Tarkoituksena on käydä hyvissä ajoin hakemassa Super Cupin matsihuivi muistoksi.

Huivi tarttuu mukaan 25 euron suloiseen hintaan ja jatkan matkaa kohti Kaisaniemeä, jossa Eintracht Frankfurtin kannattajat kokoontuvat omalle fanialueelleen. Matkalla tulee joka paikassa vastaan saksalaisjoukkueen kannattajia, mutta myös Realin paitoja näkyy katukuvassa, joskin ne jäävät selvästi vähemmistöksi. Kaisaniemen kentällä on ehkä parisentuhatta ihmistä ja leppoisa tunnelma. 8,50 euroa maksavia Heineken-oluita menee, mutta mitään suurta karnevaalitunnelmaa ei ole havaittavissa. Lavalla on juuri ollut haastattelussa Eintracht-legenda Alexander Meier ja fußballgott jää antamaan faneille nimmareita ja ottamaan selfieitä. En ole juurikaan selfie-mies ja vielä vähemmän nimmarimies, mutta päätän kaveria odotellessa siirtyä jonon jatkoksi ja nappaan selfien suosikkiseurassani FC St. Paulissakin pelanneen Meierin kanssa.

Ajattelin, että Kaisaniemessä olisi ollut vähän enemmän menoa, joten lähdin katselemaan olisiko jossain janoisia saksalaisia joiden sekaan liittyä. Stockmannin liepeillä huomasin, että Kalevankadun kulmaus on täynnä Eintracht-paitoja ja syykin löytyi. Koffin tuoppeja myytiin erinomaiseen 3,50 euron kappalehintaan. Ei muuta kuin peremmälle, tuopit kouraan ja ulos seuraamaan meininkiä. Ohikulkijat katsoivat ihmeissään, kun yhtäkkiä satakunta frankfurttilaista alkaa laulamaan lauluja, jotka kuuluvat helposti Stockan kellon allekin. Nyt alkaa olemaan jo sellainen meininki kuin olettaa saattaakin. Muutamtuopin jälkeen on aika lähteä hiljalleen kohti stadionia.

Eintrachtin kannattajilla oli tarkoitus toteuttaa komea yhteismarssi pääkallopaikalle, mutta ilmeisesti homma jäi vähän piippuun eikä mitään kovin isoa spektaakkelia nähty. Koska missasimme marssin 3,50 maksaneiden tuoppien johdosta jäämme hetkeksi kuuntelemaan Markku ”Rive” Kanervan haastattelua Kansalaistorilla, johon alkaa kerääntymään ilman lippua jääneitä ihmisiä katsomaan matsia.

Ihmisvirta kohti stadikkaa oli suuri ja kaikesta huomaa, että nyt on isompi spektaakkeli kyseessä. Eintrachin kannattajia oli kerääntynyt seuran hotellin ulkopuolelle odottamaan, että näkisivät vilauksen sankareistaan kun he nousevat bussiin. Jäämme hetkeksi stadikan kallioille seuraamaan ihmisiä ennenkuin lompsimme porteista sisään. Propsit siitä, että turvatarkastus ja sisäänpääsy meni jouheasti, mutta samaa ei voi sanoa sisäpuolen toiminnasta. Stadionilla Eintrachtin kannattajat pitivät jo hyvää meteliä ylipitkissä bissejonoissa ja käytävillä.

Joukkueet tulevat lämmittelyyn ja saavat molemmista päädyistä kovat suosionodotukset. Silmämääräisesti Eintrachtin kannattajia on paikalla huomattavasti enemmän ja suurin osa Realia kannattavista tuntuukin olevan suomalaisia vaikkakin espanjastakin on tullut joitain tuhansia kannattajia paikalle. Ennen ottelua kuullaan molempien joukkueiden seurahymnit, nähdään avajaisshow ja pian näiden pakollisten ”spektaakkeleiden” jälkeen ottelu on valmis alkamaan.

Lähtökohdat ovat selkeät, Real tulee hallitsemaan pelitapahtumia ja Eintracht puolustaa. Ottelun alku noudattaakin tuota kaavaa, pallo on paljon enemmän Frankfurtin puoliskolla, mutta kovin hyville maalipaikoille Los Blancos ei pääse. Ensimmäisen puoliskon puolivälissä Eintracht heräilee. Viiden minuutin sisällä saksalaisilla on kaksikin erinomaista paikkaa, joissa avausmaali on lähellä, mutta Realin tähtimaalivahti Thibault Courtois hoitaa hommat varmasti.

Ottelun avausmaali nähdään 37.minuutilla, kun David Alaba puskee pallon Eintrachtin verkkoon maalin edustalta. Stadionin pohjoispuoli riemuitsee, kun taas Frankfurtin pääty on hiljaa. Frankfurtin hehkutetut kannattajat ovat muutenkin hieman pettymys, koska ultrat ovat jääneet kotiin. Ääntä päädystä lähtee kyllä, mutta kun kiihkein osasto rumpuineen ja lippuineen puuttuu, ei tunnelma kovin kummoiseksi nouse. Harmi sinällään, mutta toisaalta korostaa vain Super Cupin muovisuutta ja näytösottelun leimaa.

Puoliajalla jonot loppuunmyydyllä stadionilla on valtavat. Vaihtoehtoina on joko jonottaa 20 minuuttia 10 euron hintaista Heinekeniä tai käydä vessassa. Molempia ei kannata tehdä tai voi varmuudella sanoa heipat toisen puoliajan ensimmäisille minuuteille. Mieleen tulee väkisinkin ajatus, että miten ihmeessä tämä homma ei Suomessa toimi edes vähää alusta?

Toisella puoliajalla tunnelma katsomossa on ensimmäistäkin hiljaisempi ja pelikään ei tasoltaan häikäise, vaikkakin Realin peliä on viihdyttävää seurata. Hieman unten mailla ollut Karim Benzema kuitenkin näyttää minkä takia ranskalainen on maailman parhaimpia hyökkääjiä ja ampuu helpohkosti pallon Kevin Trappin selän taakse ottelun 65.peliminuutilla. Ottelun voittajasta ei tässä vaiheessa ole enää juurikaan epäselvyyksiä.

Ottelu päättyy Real Madridin 2-0 voittoon. Tuomarin pilliin vihellyksen jälkeen muutaman pelaajan käsi nousee ilmaan voiton merkiksi, mutta mitään suurta juhlintaa voitto ei kirvoita. Tämä kertoo olennaisen Realin pelaajienkin suhtautumisesta Super Cupiin. Tosin luulen, että jos voiton olisi napannut Eintracht, olisi juhlat ollut kovemmat, sillä frankfurtilaiset eivät todennäköisesti seuraavien vuosikymmenten aikana vastaavassa pelissä tule pelaamaan.

Palkintoseremonien käynnistymiseen menee kiusallisen pitkä aika ja yleisökin pitkästyy. Molemmat joukkueet hengailevat omissa oloissaan ja odottelevat. Lopulta matot, palkintostandit ja muut asiaankuuluvat vermeet saadaan paikoilleen, ja joukkueille mitalit kaulaan sekä Realille uusi pytty Santiago Bernabeun kaappeihin. Poistumme stadionilta Hala Madridin soidessa.

Kiva ilta, mutta en olisi tästä ”huipputapahtuman huippuottelun” lipusta enempää kuin 40 euroa maksanut, sillä ottelu oli kaikesta huolimatta vain näytösottelu ennen tosipelien alkamista. Tunnelma Eintrachtin tai Realin ”oikeissa” peleissä on huomattavasti parempi.

Laamanaaman lutuuripisteet Super Cupille 7-/10.

Yksi kommentti artikkeliin ”Jalkapallon Super Cup Helsingissä

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s