Hollannin futisskene haltuun osa III – SBV Vitesse

Edellinen ilta oli venähtänyt aamuyön puolelle. ADO Den Haagin pelin jälkeen kävimme vielä tarkistamassa Utrechtin yöelämän joka todettiin varsin railakkaaksi. Rapeiden muutaman tunnin unien jälkeen käynnistimme itsemme aamupalan sekä aina yhtä toimivan reissujen vakiovarustukseen kuuluvan kermaliköörin voimin ja suuntasimme puoli kymmenen aikaan kohti Arnhemin kaupunkia. Vekkulisti klo 12.15 alkavassa sunnuntaiottelussa kohtasivat Vitesse sekä hulimeiningistä tunnettu Rotterdamin ylpeys Feyenoord.

IMG_20191208_095443_
Erikseen hyvät, yhdessä erinomaiset. Kello tulee 10:00.
IMG_20191208_105907_
En aina kuvaa busseja, mutta kun kuvaan niin sillä bussilla pääsee peliin.
IMG_20191208_104807_
Aina kun olen Arnhemissa on tapanani soittaa pianoa rautatieasemalla.

Siinä missä Haagin päässä ei pelipäivä näkynyt mitenkään, niin samaa voisi sanoa myös Arnhemistä. Toki aikainen alkamisaika tähän varmasti vaikutti, mutta pienin ihmettelyn ja palloilun jälkeen näimme Vitessen väreihin pukeutuneita ihmisiä ja seurasimme heitä aseman uumeniin, josta shuttlebussit lähtivät kohti GelreDomen stadionia. Liput maksoivat viitisen euroa edestakaisin ja shuttebussi onkin käytännössä ainoa järkevä tapa mennä keskustan ulkopuolella sijaitsevalle stadionille.

IMG_20191208_110732_
Fanikaupan kautta.
IMG_20191208_111143_
Lisää liinoja kokoelmiin.
IMG_20191208_112351_
GelreDomen stadionissa on suljettava katto sekä myös ulosvedettävä nurmi eli olosuhteet on kunnossa.

Perinteisen kaulaliinaostoksen jälkimainingeissa kävimme hengailemassa mukavan oloisessa kannattajapubissa ennen siirtymistä stadionin sisäänkäynnin viereen. Positiivista oli se, että toisin kuin Ajaxin ja ADO:n peleissä, niin tuolla ei tekno soinut. Siviilipoliisi seurasi toimintaamme ja tuli kysymään keitä olemme, ketä kannatamme ja mistä olimme saaneet liput otteluun, sillä niitä ei yleiseen myyntiin tullut turvallisuussyistä lainkaan. Lopulta poliisisetä ymmärsi, että suomalaiset saattavat matkustaa Hollantiin ihan vain futiskulttuuria ihailemaan ja toivotti tervetulleeksi peliin. Liput matsiin hoitui sähköpostilla suoraan seuran toimiston kautta ja maksoivat hieman alle 40 euroa / tiketti.

IMG_20191208_114035_
Seuralegenda. Like a Bos.

IMG_20191208_112715_

IMG_20191208_112825_
Kannattajabaarissa ostokset tehtiin poleteilla. Yksi poletti vastasi 2,50 euroa.
IMG_20191208_113042_
Veteraaneille kunnioitusta.

IMG_20191208_113048_

GelreDome Stadion

Kohtalaisen modernille, vuonna 1998 avatulle, stadionille mahtuu futispeleissä reilut 21 000 katsojaa, mutta se on harvoin loppuunmyyty. Kuten mainittua, noin kolmen kilometrin päässä Arnhemin keskustasta sijaitsevalle stadikalle kulkee keskustan juna-asemalta pelipäivinä shuttle-bussi, jolla pääsee matseihin kätevästi.

Bissehommat on hyvä hoitaa ainakin iltapeleissä mukavan oloisen keskustan puolella, sillä stadionin ympäristössä ei valinnanvaraa liikaa ole yhden kannattajien pubin lisäksi.

IMG_20191208_145641_

On hyvä huomioida ettei Stadionilla käy pankki-, tai luottokortit saati käteinen, vaan maksuvälineenä toimii erikseen ladattava stadionkortti. Latauspisteitä on lähes joka paikassa, joten reippaasti massia vaan sisään ja ostoksille.

SBV Vitesse

SBV Vitessellä on pitkä historia sillä se perustettiin jo vuonna 1892. Pitkällä historialla ei voi kuitenkaan ostaa menestystä, sillä Eredivisien mestaruutta ei ole hyvistä kausista ja pelaajista lukuunottamatta näkynyt. Cupin mestaruutta sentään Arnhemissä juhlittiin 2017, mutta suurseuraksi on vielä matkaa.

Euroopan kentillä Vitesseä on nähty kohtalaisen useasti, mutta kovin usein taival on jäänyt Eurooppaliigan karsintoihin. Vitesse on venäläisen liikemiehen Valeri Ojfin omistama seura ja pitkälti sen takia joukkue lähti kauteenkin neljän venäläisvalmentajan voimin. Ojfin on kerännyt rahansa pääasiassa öljy- ja kaasuteollisuudessa ja nyt Vitesse saa nauttia näistä pääomista. Ojfin yritys hallinnoi muun muassa Chelsean omistajan Roman Abramovitsin rahoja, jonka kautta Vitessessä on nähty myös jonkun verran Chelsean sopimuspelaajia lainalla.

Arnhemin kaupunki on tullut tunnetuksi toisen maailmansodan tapahtumista, kun laskuvarjojoukot taistelivat kaupungissa. Vitessellä on tapana kerran kaudessa kunnioittaa sotaveteraaneja Airborne-matsilla jolloin kotijoukkue pelaa viininpunaisissa erikoispaidoissaan, samalla kun koko Gelredome-stadion sekä ottelutapahtuma on juhlallisesti muokattu vastaavaan teemaan. Kaudella 2019-2020 joukkue pelaa myös vierasottelut kyseisillä paidoilla.

Feyenoord Rotterdam

Siinä missä Vitesse ei ole päässyt mestaruuksilla juuri juhlimaan, niin suurseura Feyenoordilla tilanne on toinen.  Hollannin menestyksekkäimpien seurojen joukkoon kuuluva Feyenoord on voittanut 15. Hollannin mestaruutta ja 13. cupin mestaruutta. Viimeisin Hollannin mestaruus on kaudelta 2016-2017. Joukkue on myös historiansa aikana voittanut kahdesti UEFA Cupin ja kertaalleen Eurooppa Cupin, ja pelaa lähes joka kausi Euroopassa.

Feyenoordilla on erittäin laaja ja lojaani kannattajakunta myös kansainvälisesti. Vieraskatsomo oli loppuunmyyty Vitesseä vastaan aikaisesta ottelun alkamisajasta huolimatta, joten 1200 äänekästä Feyenoord-kannattajaa saapui paikalle Arnhemin GelreDomelle.

Päävalmentaja Jaap Stamp sai kenkää 28.10. Kun Feyenoord oli hävinnyt klassikko-ottelussa Ajaxille luvuin 4-0 ja tämän jälkeen tilalle tuli vanha sotaratsu Dick Advocaat.

Lähtökohdat otteluun

Vitesse aloitti kauden erittäin hyvin ja voitti ensimmäisestä kymmenestä ottelustaan seitsemän, pelasi kaksi tasan ja hävisi yhden. Seuraavissa viidessä ottelussa onkin tullut lunta tupaan oikein urakalla, sillä se oli hävinnyt ennen Feyenoord-kamppailua viisi ottelua putkeen. Tämän takia venäjäisvalmentaja Leonid Slutsky venäläisapureineen päätti (tai sai) lähteä joukkueesta edellisen Heerenveen -ottelun jälkeen, joten Feyenoord -pelissä Vitessellä oli penkin takana uusi mies, akatemiasta ainakin väliaikaiseksi valmentajaksi nostettu Joseph Oosting.

Feyenoord on parantanut peliään huomattavasti, kun Dick Advocaat saapui joukkueen valmentajaksi. Neljässä uuden valmentajan alaisessa ottelussa tappioita ei ole tullut vielä lainkaan, joten tässä tapauksessa Jaap Stampin korvaaminen Advocaatilla oli seuran kannalta hyvä ratkaisu. Vitesse on ennen Feyenoord-ottelua sarjassa sijalla 9. ja Feyenoord puolestaan sijalla 7. pisteen erolla toisistaan. Tasaisessa Eredivisiessä sarjan kolmospaikka oli rotterdamilaisista ennen ottelua neljän pisteen päässä.

Vitessen paras maalintekijä oli Brian Linssen kahdeksalla maalilla ja Feyenoordin puolestaan Hollannin maajoukkuepelaaja Steven Berghuis samalla määrällä.

Muovia ja nollanollaa

Pahamaineisen Feyenoordin vieraskatsomo oli loppuunmyyty ja heillä oli komea lipputifo joukkueiden tullessa kentälle. GelreDome areenan katto oli suljettu, joten molempien päätyjen meteli pysyi hyvin sisällä, mutta aiheutti vähän oudon fiiliksen kun peli pelattiin ikäänkuin hallissa. Joukkueet tulivat kentälle valtavan pyroshown saattelemana eikä siinä vaiheessa ollut ihan varma oliko tullut katsomaan Rammsteinin keikkaa vai futista. Toisin kun yleisesti niin Vitessessä pyroshow oli seuran eikä kannattajien tekemä ja oli hienosta visuaalisuudestaan huolimatta aika muovinen esitys.

IMG_20191208_120955_
Vieraiden karsinassa lipputifoiltiin.
IMG_20191208_121042_
Ennen peliä päästettiin kotka irti.
IMG_20191208_121319_
Ja nähtiin seuran oma näyttävä, mutta muovinen pyroshow.
IMG_20191208_134111_
Tää on musta hieno.

Mutta voi sitä ilon ja onnen päivää, kun juuri alkaneen yhteystyön kunniaksi ison Bud-oluen sai pienen hinnalla. Iso olut kustantaa stadionilla 4,25 euroa ja pieni irtoaa 2,90 hintaan, joten läträämistä ei ole hinnalla pilattu. Tästäkin johtuen sunnuntai-aamun pieni pöhnä ja väsymys oli tyylikkäästi käännetty nousun puolelle ainakin muiden paitsi itseään keränneen Pulumiehen osalta.

Matsi alkoi vauhdikkaasti ja edellisillan nollanollaan ei uskonut kukaan. Etenkin, kun muutaman minuutin pelin jälkeen kelailtiin videoilta alkuhetkien mahdollista rikettä, joka johti kotijoukkueen rankkariin. Varsin heikon yrityksen jälkeen slovenian maajoukkuehyökkääjä Tim Matavzin maali jäi syntymättä ja jostain syystä samalla lopahti ensin katsomon tunnelma, ja sitten pelin taso. Syötöt menivät mihin sattui ja peli muistutti sunnuntain höntsäfutista. Tauolle mentiin numeroissa 0-0 ja kaikilla alkoi pyörimään mielessä, että voisiko olla niin ettei nähdä normaalisti maalirikkaan Hollannin liigan otteluissa laisinkaan maaleja kahteen viimeiseen peliin.

IMG_20191208_124019_
Koko suvun Vitesse.

IMG_20191208_125802_

IMG_20191208_131311_
Reissun isähahmo Granin pipossa ja aamupalat kädessä.

IMG_20191208_133304_

No, näinhän siinä kävi eikä edes japanilaisen kulttipelaaja Keisoke Hondan sisääntulo auttanut tuomaan viihdearvoa peliin. 0-0 lopputulos kertoo aika olennaisen koko pelistä, vaikka ihan hyviäkin paikkoja välillä nähtiin. Tunnelma ottelussa oli kuitenkin mukiinmenevä molemmissa päädyissä, kuten meidän ryhmämmekin ainakin sen jälkeen kun Pulumies sai hanat auki. Kaiken kaikkiaan Vitesse kuuluu sarjaan ’oli ihan ok nähdä, mutta ei toista kertaa’. Vähän liian kliininen stadion ja seura, jolla ei oikein tunnu löytyvän omaa tarinaa tai juttuaan.

SBV Vitesse – Feyenoord Rotterdam 0-0

Maalit: molemmissa päissä.

Yleisömäärä: 16 455

IMG_20191208_140704_
0-0. Kaikki pettyi.
IMG_20191208_140155_
Vitessen fanipääty oli ihan jees.

IMG_20191208_141819_

IMG_20191208_143007_
Kertooko olennaisen pelin tasosta?

IMG_20191208_143226_

Sunnuntain ohjelma jatkui ensin kahden tunnin sushiövereillä mukavan oloisessa Arnhemin vanhassa kaupungissa jonka jälkeen päätimme vielä junailla itsemme Damiin kanaaleita sekä kaupungin punaisia ja monen muunkin värisiä valoja katselemaan. Vaikka kolme peliä Hollannissa olivat tuloksellisesti ja ehkä hieman tunnelmaltaankin hienoisia pettymyksiä oli tämäkin reissu varsin mainio. Uudet maat, uudet stadikat sekä joukkueet ja tietenkin överihieno matkaporukka toimii aina. Matkustelkaas ihmiset futiksen perässä!

Laamanaaman lutuuripisteet Vitesselle 7.

Lue myös Ajax – Willem II -ottelun tunnelmat täältä ja ADO Den Haag – Twente pelin täältä.

IMG_20191208_133034_
Minä, me, olut.

 

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s