Matkalla Eurooppa-liigan finaaliin.

uelfinal
Kuvaoikeudet: UEFA

Mitä?

UEFA Europa Leaguen (Eurooppa-liiga) finaali.

Missä?

Sveitsin Baselissa.

Milloin?

18.5.2016.

Kerro lisää!

Okei, mä kerron. Jalkapallon Eurooppa-liigan (UEFA Europa League) finaali pelataan tänä keväänä Sveitsin Baselissa, maan pohjoisosassa aivan Saksan ja Ranskan rajan tuntumassa. Finaalissa kohtaavat keskiviikkona 18.5 legendaarinen englantilaisseura Liverpool FC sekä espanjalainen, kaksi kertaa peräkkäin tittelin vienyt Sevilla FC. Ehkä jo arvaatte miksi mä tästä kirjoitan? Kyllä, olen lähdössä paikan päälle Baseliin.

Osallistuin UEFA:n sivuilla lippuarvontaan helmikuun lopussa, kun jossain osui silmiini, että nyt olisi viimeisiä päiviä osallistua arvontaan. Lippuja ei tietenkään ilmaiseksi arvota, vaan osallistumalla olet sitoutunut ostamaan lipun, jos arpaonni on suotuisa. Arvonnan yhteydessä annat luottokorttisi sekä passin numeron, jolla todistat, että olet oikeasti halukas lähtemään matsiin. Anoin yhtä 82 euron arvoista lippua ja ajattelin, että jos arpaonni olisi kerrankin kohdillaan ja niinhän siinä kävi. Huhtikuun alkupuolella mulle kolahti alla oleva viesti meiliboksiin.

basel

Onneksi olin jo arvontaan osallistumisen yhteydessä varannut hotellin Baselista varmuuden vuoksi ja hyvä niin, sillä arvonnan tulosten jälkeen hotellin löytäminen Baselista olisi ollut mahdotonta. Hetken aikaa puntaroin, että onko mulla massia lähteä reissuun ja olinkin jo myymässä lippua ennenkuin tulin järkiini. Mietin että tämä on niin once in a lifetime -juttu, että kyllähän sitä täytyy matkaan lähteä, vaikkei finaalijoukkueistakaan siinä vaiheessa ollut tietoa.

Suorat edestakaiset lennot lähimmälle kentälle Zürichiin keskiviikko-torstai akselille oli Finnairilla vaatimattomasti 650 euroa, joten täytyi etsiä edullisempia vaihtoehtoja. Skyscannerin kautta silmiin osui edestakainen Helsinki-Berliini-Zürich mukavaan 150 euron hintaan ja muutamaa klikkausta myöhemmin lennot oli varattu. Ja mikä parasta, ehdin hyvin menomatkalla käydä hengailemassa Berliinissä ja paluupäivänä otan Zürichin haltuun. Junaliput Zürichistä Baseliin ja takaisin maksoi reilu 50 euroa, joten matkoihin menee noin 200 euroa ja hotelliin 150 euroa. Kallista suhteessa viikon äkkilähtöön etelään, mutta kohtuu edullista ottaen huomioon, että reissu on Sveitsiin.

Finaalijoukkueet pikaesittelyssä

Liverpool FC

Liverpool on yksi maailman tunnetuimmista seuroista ja sillä on tuhansia, ellei kymmeniätuhansia aktiivikannattajia myös Suomessa ja entisiä gloryhuntereita vähintään saman verran. 18-kertainen Englannin mestari eli kulta-aikaansa kotimaassaan 70- ja 80-luvuilla, jolloin joukkue voitti 11 mestaruutta 18 vuoden sisällä. Tämän jälkeen onkin ollut vähän hiljaisempaa, sillä Valioliigan mestaruuksia ei ole tullut ensimmäistäkään. Pyttyjä on sentään herunut FA Cupista ja Liigacupista sekä myös Euroopan kentiltä. Näistä parhaiten muistetaan vuoden 2004-2005 Mestarien liigan voitto, kun Liverpool voitti AC Milanin rangaistuspotkukilpailun jälkeen. Tuon matsin voiton arvoa nostaa entisestään Poolin nousu 0-3 tappiotilanteesta ensin tasoihin ja sitten ohi.

Tunnetuin suomalaispelaaja Liverpoolin riveissä on Sami Hyypiä, joka pelasi seurassa 10 vuotta, voittaen Mestareiden liigan lisäksi myös FA -, Liiga-,Super- sekä FA Community Cupin kahdesti sekä UEFA Cupin kerran. Juurikin UEFA Cup tunnetaan tänä päivänä nimellä UEFA Europa League, joten Poolilla on loistava mahdollisuus uusia temppu 15 vuoden tauon jälkeen.

123 vuotta vanhan seuran managerina toimii Jürgen Klopp, Mainzissa ja Dortmundissa kannuksensa luonut saksalainen, joka tuli joukkueen manageriksi kesken kauden lokakuussa 2015. Kausi Valioliigassa on ollut suuri pettymys ja joukkue jääkin Euroopan turnausten ulkopuolelle ellei voittoa Sevillasta heru. Sama kohtalo pätee myös espanjalaisiin, joten senkin vuoksi finaalissa on erittäin suuret panokset sillä voittaja pelaa ensi kaudella Mestarien liigaa ja häviäjä jää todennäköisesti Europelien ulkopuolelle.

Liverpoolin paras maalintekijä Eurooppa-liigan otteluissa on ollut Adam Lallana kolmella osumalla. Alkulohkossa Liverpoolin taakse jäivät Sion, Kazan sekä Bordeaux ja pudotuspelikierroksilla Augsburg, Manchester United, Dortmund sekä Villarreal. Pool on siis joutunut todella kovaan testiin etenkin kolmella viime kierroksella.

Joukkueella on niin pitkä ja menestyksekäs historia, että kirjoitettavaa riittäisi enemmänkin, mutta tässä seuran taustoja lyhessä muodossa.  Omasta mielestäni Pool lähtee finaaliin ennakkosuosikkina ja en ihmettelisi, jos matsin jälkeen ympäri maailmaa kaikuisi You’ll Never Walk Alone.

Oon itse kerran aikaisemmin nähnyt Liverpoolin tulessa, suosikkijengini West Hamin vieraana keväällä 2014. Vierasjoukkue Sevillan stadikalla oon vieraillut ottelun aikana, mutta tällöin en matsiin mennyt. Voit lukea lisää Sevillan kaupungista aiemmasta postauksestani.

Sevilla FC

Nimensä mukaisesti Sevillan kaupungista tuleva espanjalaisseura on todellinen Eurooppa-liigan kuningas, sillä UEFA Cupin tai Eurooppa-liigan mestaruus on mennyt seuralle peräti neljä kertaa. Näistä kaksi viimeisintä on kahdelta viime kaudelta, joten joukkueella on mahdollisuus viedä historiallisesti titteli kotiin kolmannen kerran peräkkäin.

Kotimaansa La Ligassa Sevilla on jäänyt aina Barcelonan sekä Real Madridin kaltaisten jättiläisten varjoon. Ainoa Espanjan mestaruus on niinkin kaukaa kuin kaudelta 1945-1946. Espanjan Cupin eli Copa del Reyn voitto on sentään matkannut Sevillaan 2000-luvulla kaksi kertaa, joten täysin ilman voittoja ei Sevillan ole tarvinnut Espanjassa pelailla. Sevilla on mukana myös tämän kauden Copa del Reyn finaalissa, jossa se kohtaa FC Barcelonan 22.5. Kotimaansa sarjassa Sevilla sijoittuu sijalle 7.

Eurooppa-liigassa joukkueen maalitykki on seitsemän kertaa osunut Kevin Gameiro. Sevilla pääsi viime vuoden Eurooppa-liigan voittonsa ansiosta Mestarien liigan lohkovaiheeseen, mutta jäi alkulohkossaan kolmanneksi. Lohkojen kolmoset pääsevät kuitenkin mukaan Eurooppa-liigan pudotuspeleihin ja näissä Sevillan paremmaksi saivat todeta vuorollaan Molde, Basel, Athletic Bilbao ja välierissä Shakhtar Donetsk. Suomalaispelaajista ainoastaan Teemu Pukki on pukenut seuran edustusjoukkueen peliasun päälleen, hänkin tosin yhden ainoan kerran, sillä loppuaika meni kakkosjoukkueen puolella.

Basel

Tuleva reissu on mun ensimmäinen Baseliin ja toinen Sveitsiin. Aikaisemmin olen käynyt Luganossa, Davosissa ja Bellinzonassa ja nyt vuorossa on Baselin lisäksi myös pikavisiitti Zürichiin. Basel on maan kolmanneksi suurin kaupunki ja siellä on asukkaita hieman alle 200 000. Kaupungin virallinen kieli on Saksa, mutta Ranskan läheisyys näkyy myös kielessä. Yksi syy finaalin tämänkertaiseen isäntäkaupunkiin on varmasti se, että UEFA on perustettu aikanaan juuri Baselissa. Tunnetuin baselilainen on tennistähti Roger Federer.

Kaupunki on Reinin varrella ja sitä pidetään yhtenä Sveitsin tärkeimmistä kulttuurikaupungeista. Veikkaan, että Basel ei mun vierailun aikana näytä aivan aidointa puoltansa, sillä futisfinaali tulee näkymään kaupunkikuvassa vahvasti. Myös turvallisuustasoa nostetaan kaupungissa äärimmilleen.

Huom! Alla olevat kuvat on BASEL TOURISMUKSEN omistamia ja otettu heidän luvallaan käyttöön.

Basler Muenster_(c) Basel Tourismus
Basel on Reinin varrella.

Grossbasler Rheinufer_(c) Basel Tourismus

Luftaufnahme von Basel_(c) Basel Tourismus

Hammering Man_(c) Basel Tourismus
The Hammering Man.
Morgenstimmung am Rhein in Basel 2_(c) Basel Tourismus
Kaunis kaupunki ainakin kuvien perusteella.

St.Jakob-Park Stadion

Finaalin näyttämönä toimii St.Jakob-Park Stadion, joka tunnetaan vekkulisti myös Joggeli nimellä. Stadion on Sveitsin suurin ja sille mahtuu 35 000 katsojaa finaalipeliin. Maan tämänhetkisen ykkösseuran FC Baselin kotistadion on otettu käyttöön vuonna 2001 ja sen yhteydestä löytyy myös ostoskeskus sekä toimistotorni.

Stadionille on tulossa finaalijengien faneja noin 10 000 seuraa kohti, joten meteliä stadionila tulee riittämään. Oma paikkana tulee olemaan Sevilla fanien puolella, yläkatsomon kulmassa. UEFA on ollut huolissaan ilman ottelulippua kaupunkiin saapuvista faneista ja onkin ohjeistanut, että ainoastaan otteluun tulevat fanit saapuisivat kaupunkiin, jotta turvallisuus säilyisi. Ongelma on myös se, että kaikki kaupungin hotellit on täyteenvarattuja. Etenkin Liverpoolin fanipohjalla tuplasti suurempikin stadion olisi täyttynyt samantien ja tästä UEFA on saanutkin kritiikkiä molempien leiristä. Mulla ei ole mitään syytä kritiikkiin ja odotankin finaalista upeaa spektaakkelia niin kentällä kuin katsomossa.

St. Jakob-Park_(c) FC Basel 1893
Yhdistetty futisstadion ja kauppakeskus. St.Jakob-Park.
St. Jakob-Park_2_(c) Polytan
Tältä näyttää stadionin sisäpuolella.

Voit seurata mun matkaa Baseliin Twitterissä, Facebookissa sekä Instagrammissa. Tunnelmia finaalista on tulossa blogiin heti reissun jälkeen.

-Laamanaama

 

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Google photo

Olet kommentoimassa Google -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s